איך שומרים על שיער מתולתל?

אם בתחילת האלף הנוכחי שיער חלק היה שיא האופנה, הרי שבשנים האחרונות השיער המתולתל עושה קאמבק וכובש את עולם האופנה. אם תעיפו מבט חטוף אל תצוגות האופנה הנבחרות או סתם תשוטטו ברחבי העיר, תגלו שהשיער המתולתל הוא השיער החלק החדש – והוא לגמרי כאן כדי להישאר! מותגי יוקרה מובילים סימנו עליו "וי" מוחלט, ואם במקרה אתן מברות המזל שיש להן שיר מתולתל באופן טבעי – עליכן להודות לאלי האופנה וכמובן – לשמור על כל הטוב הזה. קובי ואלי בורוכוב, בעלי מספרה בתל אביב, עם הטיפים הכי חמים שישמרו לכן על התלתלים:

שיער מתולתל: המאפיינים

אז למה שיער מסוים מתולתל והשני חלק? הסיבה מתחילה בשורש השערה. לבעלי שיער מתולתל יש פקעת מפותלת בשורש השערה, וזו הסיבה שכל השערה "מסתובבת" ונעשית מתולתלת. תאי הקורטקס, שלא כמו בשיער חלק, שזורים זה בזה והצורה האליפטית שנוצרת בשיער מתולתל מונעת מהסבום לעטוף את השערה לכל אורכה – מהשורש ועד לקצוות. התוצאה: שיער יבש יותר, הדורש טיפוח משמעותי יותר.

הוסיפו לכך את העובדה שטיפולים כימיים שונים, מכשירים המיועדים לעבוד בחום גבוה ומוצרי טיפול מסוימים עשויים לשנות את סיב השערה ותקבלו שיער שדורש יותר – הקשקשים הטבעיים בקרקפת מאבדים את הסדר הטבעי שלהם, מבנה השיער משתנה, הוא נעשה קשה יותר לשליטה ולעיצוב והשיער נעשה מעט חלש ושביר יותר.

החדשות הטובות הן שיש מספר דרכים מעולות לשמור על השערה המתולתלת, הנה כמה מהן:

לשיער מיוחד מגיע יחס מיוחד

מאחר והשיער המתולתל מאופיין גם במראה יבש, מומלץ מאוד לעשות שימוש במוצרי טיפוח עם מרכיבי לחות שיוסיפו לחות לשיער. עשו שימוש בשמפו מותאם לשיער יבש והוסיפו מסכה לשיער מתולתל. הקפידו להשאיר את המסכה מספר דקות על השיער על מנת שמרכיבי הלחות יספגו בעומק השערה ותיהנו משיער לח וגמיש.

תדירות חפיפה

השומן הטבעי הנוצר בקרקפת – "הסבום", מתקשה להיווצר בחפיפות בתדירות גבוהה מדי. לכן, מומלץ שלא לחפוף את השיער יותר מפעמיים-שלוש בשבוע. כך הקרקפת תייצר את השומן הטבעי באופן אוטומטי ותשמור על השיער כך שלא יאבד מהלחות.

התאימי את הטיפול לסוג השיער

גם בתוך סוג השיער הקרוי "מתולתל" יש מספר תתי סוגים, כל אחד מהם מחייב התייחסות מסוימת ודרך טיפול מסוימת. למשל, יש נשים בעלות שיער מתולתל ודחוס ויש אחרות שיש להן שיער מתולתל ודק – לא נטפח את השיער באותו האופן לשני סוגי השיער, שכן כמות הלחות שכל אחד מהם דורש שונה. כך למשל, במקרה של שיער דק לא נעשה שימוש בחומרי טיפוח רבים מדי או לעשות שימוש בכמויות גדולים מאוד שכן זה יגרום לשיער להידבק לקרקפת, לא יהיה לו נפח והוא יאופיין במראה שומני.

אופן הסירוק

כדי שהשיער לא יישבר, חשוב מאוד לא לסרק אותו כשהוא יבש. שיער יבש עשוי להישבר בקלות יותר ולכן העדיפו תמיד לסרק את השיער כשהוא לח או רטוב – וגם אז, מומלץ לעשות זאת בדרך מסוימת. העדיפו להסתרק במסרק בעל שיניים עבות והתחילו את הסירוק באופן הבא – מהקצוות ולאט לאט למעלה, עד לשורש. כך נשמור על שלמות השערה.  

חומרי טיפוח מתאימים

שיער מתולתל יזדקק לרוב ללחות, אך גם לחומרים נוספים – אותם ניתן להעניק לו באמצעות שימוש במוצרי טיפול מתאימים. כיום קיימים בשוק אינספור מותגים שונים, ייעודים שונים וקומבינציות מגוונות לשיער מתולתל – מומלץ לעשות שימוש בחומרים המעניקים לחות, ברק ועיצוב סופי מפוסל. ברגע שאתן מוצאות את הקומבינציה שעובדת בשבילכן הכי טוב – שמרו עליה מכל משמר!

שימוש נכון בפן

שימוש בפן או באמצעי חימום אחרים המחליקים את השיער או מייבשים אותו גורמים לנזק לשיער – וככל שהדבר נכון לגבי שיער חלק, הוא נכון שבעתיים לשיער מתולתל. במידה והחלטתם לעשות שימוש בפן לטובת ייבוש השיער, מומלץ להוסיף דיפיוזר המתחבר לפן. תפקידו של הדיפיוזר הוא לפזר את החום ואת האוויר סביב השערה, מבלי לנפח ולהזיז אותו יותר מדי. כך פוגעים פחות בשערה מצד אחד, ונהנים מנפח אופטימלי מצד שני. אם בכל זאת החלטתן להחליק את השיער- מומלץ לבחור ב החלקת קראטין שנעשית עם חומרים טבעיים ושומרת על המבנה הטבעי של השער.

שיער עם נוכחות!

שיער מתולתל הוא שיער עם נוכחות – וכשהוא נהנה מהטיפוח המתאים ומטופל באופן איכותי, קשה מאוד לפספס אותו – במובן הטוב של המילה! כדאי לתת לשיער להגיע לנפח המלא שלו, לפזר אותו בחן וגם לדעת כיצד לאסוף אותו כדי שיקבל את הביטוי המלא שלו ולא "יתכווץ" תחת מכשירי טיפוח או איסוף לא נכון. כדי להגיע לנפח הטוב ביותר ולהעניק לכל תלתל צורה, אפשר לתת "נגיעה" של בייבי ליס על תלתלים מסוימים.

צביעת השיער

ככל ששיער מתולתל עובר תהליך כימי סבוך יותר, כך גם נקבובית השיער משתנה והתלתלים מקבלים מראה "עייף" יותר. במידה ושיער מתולתל עובר צביעה, מומלץ מאוד לעשות שימוש בצבעים ללא אמוניה, שישמור על מראה ואופי השערה הטבעי. 

תספורת נכונה

לא מעט נשים חושבות שמכיוון שמדובר בשיער מתולתל שלא שלקצוות שלו אין מראה מובחן כמו שיער חלק, הן יכולות לגזור את השיער בעצמן – בפועל, ההיפך הוא הנכון. שיער מתולתל דורש שיטת גזירה מדויקת יותר, מורכבת יותר ולכן גם חייבת להיעשות על ידי ספרים מקצועיים בלבד. שיער מתולתל שונה משיער חלק וגזירה נכונה יכולה לעשות את כל ההבדל בין שיער מלא חיים לבין שיער עייף במראה מיושן.

בזמן השינה

מאחר ושיער מתולתל הוא רגיש ושברירי, הוא גם קשה יותר לעיצוב ולשליטה – דרך מצוינת לשלוט בו גם אחרי לילה ארוך של שינה הוא להגיע למינימום חיכוך בינו לבין המצעים. כיצד נעשה זאת? שנו על ציפית ממשי או עטפו את השיער בצעיף משי, כך תתעוררו למחרת לבוקר עם התמודדות הרבה יותר כיפית עם השיער שלכן!

גלילה לראש העמוד